Jeśli interesuje Cię wykreślenie z BIK po spłacie kredytu – trafiłeś we właściwe miejsce. Tutaj przybliżymy zagadnienia związane z Biurem Informacji Kredytowej łącznie z ciekawostkami dotyczącymi okresu przechowywania danych, czy też możliwością złożenia wniosku o ich usunięci z BIK. Skorzystaj z cennej wiedzy!
Jak działa BIK i jak długo przechowuje dane o spłaconym kredycie?
Zanim zrozumiesz w pełni o co chodzi w temacie wykreślenia z BIK po spłacie kredytu – w pierwszej kolejności musisz wiedzieć czym jest BIK i jak działa. To Biuro Informacji Kredytowej prowadzące bazę danych obejmującą wszystkich klientów banków w Polsce oraz części pożyczkobiorców. Wiele instytucji oraz sporo firm pozabankowych korzysta z informacji pozyskanych z BIK dla ułatwienia sobie oceny wiarygodności kredytowej klienta.
Ważne informacje:
- Negatywne wpisy w BIK są niemal równoznaczne z odrzuceniem wniosku kredytowego.
- Aktualizacja danych w BIK-u odbywa się co tydzień, w sposób automatyczny.
- Historia kredytowa pożyczkobiorców jest widoczna w raporcie BIK przez 5 lat – po tym czasie można zgłosić prośbę o usunięcie wpisu z bazy.
Czy spłata kredytu automatycznie oznacza wykreślenie z BIK?
Nie istnieje coś takiego jak automatyczne wykreślenie z BIK po spłacie pożyczki. Natomiast możesz sam dokonać swoistego czyszczenia swojego w BIK-u w kilku konkretnych przypadkach, a mianowicie mowa o takich wpisach jak:
- błędne dane,
- dane nieaktualne lub omyłkowo umieszczone w bazach BIK-u,
- dane dotyczące terminowo spłaconego kredytu.
Informacji negatywnych, zgodnych z rzeczywistością nie możesz usunąć. Wyjątkiem od tego jest jedynie sytuacja w której bank przekazuje informacje o opóźnieniach w spłacie raty, a to opóźnienie nie jest większe niż 60 dni. Samo czyszczenie danych polega na złożeniu odpowiedniego wniosku z prośbą o aktualizację informacji znajdujących się w raporcie.
Jak złożyć wniosek o usunięcie danych z BIK?
Wykreślenie z Biura Informacji Kredytowej po spłacie kredytu nie jest trudne – jednak nie ma jednego, konkretnego wzorca, które można byłoby użyć do stworzenia wniosku o usunięcie danych z BIK-u. Pamiętaj jednak, aby w takim wniosku postarać się zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje i szczegóły dotyczące Twojej prośby.
Wykreślenie z Biura Informacji Kredytowej po spłacie kredytu – o jakich danych warto pamiętać podczas składania wniosku?
- Imię i nazwisko,
- numer PESEL,
- adres zameldowania i adres kontaktowy,
- seria i numer dowodu osobistego,
- dane banku, do którego kierujesz wniosek,
- nagłówek określający temat wniosku np. prośba o usunięcie danych czy też wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych,
- szczegóły umowy kredytowej, z której pochodzą błędne lub nieaktualne dane umieszczone w BIKU np. data zawarcia umowy i jej numer,
- dokładne argumentacja wniosku,
- czytelny podpis.
Tak przygotowany wniosek możesz wysłać na adres instytucji listem poleconym, opcjonalnie za pomocą drogi elektronicznej lub korzystając z bankowości internetowej – w zależności od możliwości, które zapewnia dany bank.
Jak długo widnieją dane o spłaconym kredycie w BIK?
Tematem powiązanym z wykreśleniem z BIK po spłacie kredytu jest samo uściślenie tego, jak długo widnieją tam omawiane dane. Założenie jest takie, że informacje dotyczące kredytu są przetwarzane przez mechanizmy instytucji przez cały okres spłaty pożyczki, jednak gdy kredyt zostanie spłacony w całości – dane z zasady nie są widoczne dla instytucji, które sprawdzają Twoją historię kredytową w tym miejscu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych, którą oczywiście możesz cofnąć, jeśli takie jest Twoje życzenie.
Co zrobić, gdy dane o spłaconym kredycie nadal widnieją w BIK?
Aby wiedzieć, co można zrobić jeśli chodzi o opcję wykreślenia z Biura Informacji Kredytowej po spłacie kredytu – warto zrozumieć pełniej, w jakich przypadkach do usunięcia danych może dojść. Są to:
- Odwołanie jest wszczęte przez osobę, której dotyczą błędne lub nieaktualne dane.
- Upłynął termin 5-lat zgody na przetwarzanie danych Klienta bez jego zgody – licząc od wygaśnięcia zobowiązania.
- Dane zostały wprowadzone do systemu BIK błędnie lub omyłkowo.
Jeśli wiesz, że któraś z tych okoliczności dotyczy Ciebie, a mimo wszystko wpis nadal jest widoczny w BIK – warto podjąć kroki, które pomogą temu zaradzić tj. złożyć stosowny wniosek ze wskazaniem konkretnej prośby i jej argumentacji.
Czy wykreślenie z BIK wpływa na Twoją zdolność kredytową?
Wykreślenie z Biura Informacji Kredytowej może mieć jedynie pozytywny wpływ na Twoją zdolność kredytową, bo w końcu nie będziesz widniał jako kredytobiorca z zaległościami w spłacanym długu.
Jeśli jednak chcesz rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości w tym temacie i wiedzieć krok po kroku, jak postąpić – koniecznie przeczytaj więcej o wykreśleniu z BIK. Poszerzenie swojej wiedzy na ten temat pomoże Ci zwiększyć świadomość zagadnień finansowych i podejmować lepsze decyzje w trosce o własną wiarygodność i zdolność kredytową.