Oszczędzanie to nie tylko prewencyjne działanie na wypadek „czarnej godziny”, ale i dobry sposób na uzyskanie dodatkowych pieniędzy, które później przeznaczysz na nowy samochód czy wakacje. Oszczędności mogą uchronić Cię przed długami i uratują Twój budżet w razie wystąpienia nagłego wydatku. Niemniej, wiele osób nie lubi lub nie potrafi oszczędzać – w końcu odkładanie pieniędzy kojarzy się z odmawianiem sobie przyjemności i koniecznością wybierania tańszych produktów. Jednak istnieją narzędzie pomagające w oszczędzaniu, dzięki którym możesz w sposób bezbolesny odłożyć również większe kwoty.
Produkty bankowe
Lokaty i konta oszczędnościowe to nie jedyne produkty bankowe, które sprzyjają gromadzeniu kapitału. W odróżnieniu od funduszy inwestycyjnych i obligacji, zapewniają pełne bezpieczeństwo i dają gwarancję, że nie stracisz. Wprawdzie Twój zysk nie będzie zbyt imponujący, jednak oszczędzanie nie musi wiązać się z pomnażaniem pieniędzy. Inne narzędzia pomagające w oszczędzaniu to przede wszystkim programy bankowe typu „saver” i systemy premiowe. Usługa „saver” polega na automatycznym przelewaniu określonej kwoty na rachunek oszczędnościowy, np. przy okazji każdej transakcji lub płatności kartą. Ponadto banki proponują również systemy premiowe – uczestnicząc w nich możesz zdobyć dodatkowe pieniądze lub nagrody rzeczowe. Premię możesz uzyskać chociażby za samo założenie konta w banku (nawet kilkaset złotych), płacąc za zakupy kartą lub przelewem on-line, a także za polecenie banku innym klientom.
Aplikacje mobilne i bankowe
Narzędzia sprzyjające oszczędzaniu możesz mieć zawsze przy sobie, co ułatwi Ci bieżącą kontrolę wydawanych pieniędzy. W aplikacji MoneyZoom możesz zapisać każdy wydatek i przydzielić go do odpowiedniej kategorii – żywność, odzież, rachunki, raty za kredyt i ubezpieczenie, rozrywka itp. Możesz też określić maksymalną kwotę wydatków (np. 2500 zł) i na koniec miesiąca sprawdzić, czy udało Ci nie przekroczyć limitu. Jeśli chcesz zaoszczędzić, musisz wyrobić sobie nawyk robienia zakupów ściśle według przygotowanej wcześniej listy. Pomoże Ci w tym kolejne narzędzie wspierające oszczędzanie – aplikacja Listonic, w której stworzysz własną listę zakupów, także w oparciu o produkty z gazetek promocyjnych wybranego marketu. Natomiast jeśli jesteś fanem okazji i promocji, możesz zainstalować w telefonie aplikację Kizzu, czyli wyszukiwarkę najniższych cen i promocji w najbliższej okolicy. Dzięki aplikacji dowiesz się także, w jakim czasopiśmie znajdziesz aktualne kupony rabatowe. Warte uwagi są również aplikacje bankowe, służące do zarządzania finansami i optymalizacji domowego budżetu. Jeśli masz konto w ING, możesz skorzystać z aplikacji Finansometr, klienci banku BPH S.A mają do dyspozycji Asystenta Finansowego, natomiast Millenium udostępnia Managera Finansów.
Programy komputerowe
Narzędzia pomagające w oszczędzaniu możesz zainstalować także na komputerze. Za niektóre z nich trzeba zapłacić (np. program Budżet Domowy), inne organizery finansowe są bezpłatne np. GnuCash czy ePortfel. Programy te nie są skomplikowane i w zasadzie polegają na zapisywaniu przychodów i wydatków. Jednak w odróżnieniu od zwykłej kartki papieru mają możliwość generowania raportów (np. na koniec miesiąca), dzięki czemu możesz łatwo sprawdzić, na co wydajesz najwięcej i szybko zlokalizujesz źródło niepotrzebnych wydatków. W uporządkowaniu domowych finansów pomoże Ci także stary dobry Excel – wystarczy sporządzić tabelkę z przychodami i wydatkami podzielonymi na kategorie, a następnie skrupulatnie ewidencjonować każdą transakcję.