usługa relokacji maszyn

Prowadzenie firmy produkcyjnej ma to do siebie, że w pewnym momencie może pojawić się konieczność lub chęć przenosin do innej siedziby. I o ile przeniesienie części biurowej: mebli, komputerów, dokumentów jest dość proste, o tyle przenoszenie maszyn już nie do końca. W poniższym tekście przybliżymy temat tzw. relokacji maszyn.

Czym jest relokacja maszyn?

Profesjonalna relokacja maszyn to skomplikowana operacja logistyczna, na którą składa się kilka elementów. Jej celem jest transfer maszyn z punktu A do B. Biorąc pod uwagę, że pojedyncze maszyny kosztują często setki tysięcy złotych, ich przenoszenie najlepiej powierzyć firmie, która ma w relokacji duże doświadczenie.

Przykładowo, firma Investmen ma za sobą dziesiątki udanych przenosin maszyn nie tylko na terenie Polski.

Na co dzień wyróżniamy dwa rodzaje relokacji: zewnętrzną oraz wewnętrzną. Jak sama nazwa wskazuje, wewnętrzna relokacja maszyn odbywa się w ramach jednego miejsca i polega na rozbudowie parku maszyn.

Po zakupie nowych urządzeń zachodzi potrzeba przesunięcia dotychczasowych i znalezienia miejsca dla nowych.

Wówczas odpada nam sam proces przemieszczenia maszyn. Niemniej jednak chcąc mieć dobrze funkcjonująca firmę całość prac należy dobrze zaplanować, aby każda z maszyn miała odpowiednią ilość miejsca i nie powodowała np. niebezpiecznych sytuacji.

Jak wygląda taka relokacja urządzeń przemysłowych?

Relokacja maszyn zaczyna się od procesu planowania. Czym innym jest bowiem przemieszczenie jednej, nawet dużej maszyny z branży budowlanej, a czym innym, skomplikowanych linii technologicznych. Ostateczny zakres usług zawiera m.in. dobór środka transportu. W zależności od rodzaju maszyn, ich ilości, jak również odległości, które mają pokonać maszyny tworzy się szczegółowy plan transportu po drogach publicznych. Relokacja maszyn przemysłowych musi być przeprowadzona na tyle sprawnie, aby firma nie miała zbyt długiej przerwy w funkcjonowaniu a z drugiej strony pośpiech jest ostatnią rzeczą, na którą można sobie w takich usługach pozwolić.

Demontaż maszyn to pierwszy etap relokacji

Wiedząc już co i skąd dokąd będziemy przewozić zdecydowana większość firm korzysta ze sprawdzonego grafiku prac. Pierwszym krokiem jest zawsze demontaż urządzeń. Wszystko musi być zrobione bardzo starannie i zabezpieczone na czas transportu. Kolejnym krokiem jest rozładunek maszyn w miejscu docelowym. Następnie przystępuje się do montażu maszyn. Końcowym etapem jest uruchomienie maszyn tak szybko, jak to możliwe.
Od udanego procesu relokacji zależy również bezpieczeństwo pracowników obsługujących maszyny. Muszą być one nie tylko przewiezione, ale poprawnie zmontowane, zabezpieczone i uruchomione. W cały proces są zaangażowani fachowcy z różnych dziedzin, od transportu, przez elektryków, elektroników aż po speców od BPH. Bez tego trudno nawet wyobrazić sobie udaną relokację całych linii technologicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here