kredyt hipoteczny

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego jest bardzo poważnym i wieloletnim zobowiązaniem, nic więc dziwnego, że wiele osób odczuwa zagubienie podczas przeglądania ofert. Propozycje banków różnią się parametrami, które – w ostatecznym rozrachunku – mogą skutkować nawet kilkunastoprocentową różnicą w wysokości miesięcznej raty. O co pytać, biorąc kredyt hipoteczny? Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę spośród wielu dostępnych na rynku? Podpowiadamy.

  1. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaciągniesz kredyt hipoteczny?
  2. Najważniejsze parametry kredytu hipotecznego
  3. Formalności

Jeśli nie wiesz, o co pytać, biorąc kredyt hipoteczny, zajrzyj w kalkulatory kredytowe, rankingi i porównywarki kredytów, na przykład http://kredyt-na-nieruchomosc.pl/. Uwzględnione w nich parametry będą pewną podpowiedzią, co stanowi ważny element umowy kredytowej.

Co powinieneś wiedzieć, zanim zaciągniesz kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne zaliczają się do bardzo ważnych zobowiązań finansowych, dlatego decyzję o podpisaniu umowy należy podejmować po dokładnym rozważeniu wszystkich kwestii. Nie podpisuj od razu pierwszej propozycji: z bankiem można i trzeba negocjować – warunki przedstawione na początku są z reguły zawyżone. Sprawdź kilka różnych banków – na rynku finansowym panuje spora konkurencja, dlatego jest szansa, że znajdziesz znacznie korzystniejszą ofertę. W zależności od instytucji finansowej różnie wyliczana jest zdolność kredytowa i scoring – to może okazać się kluczowe dla korzystnej umowy.

Najważniejsze parametry kredytu hipotecznego

Przed podpisaniem umowy kredytowej zweryfikuj kluczowe parametry, które bank wykorzystuje do przygotowania oferty. Zalicza się do nich:

  • wymagana wysokość wkładu własnego,
  • oprocentowanie kredytu hipotecznego,
  • rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO),
  • wysokość prowizji,
  • czas kredytowania,
  • ewentualne ubezpieczenie nieruchomości.

W pierwszej kolejności bank będzie sprawdzał twoją zdolność kredytową. Każdy z banków przyjmuje nieco inne kryteria do oszacowania zdolności i wiarygodności kredytobiorcy. Oznacza to, że jeśli jedna instytucja finansowa odmówi, w innych masz jeszcze szanse.

Niezbędnym elementem pozwalającym ubiegać się o udzielenie kredytu jest wkład własny w wymaganej wysokości. Większość banków ustala tę kwotę na poziomie 20% wartości nieruchomości – im więcej uda ci się zebrać, tym korzystniejsze warunki. Niektóre banki są skłonne udzielić kredytu, gdy wysokość wkładu plasuje się na poziomie 10% – z reguły jednak wiąże się to z dodatkowymi opłatami w ramach ubezpieczenia niskiego wkładu własnego.

Całkowity koszt kredytu pomoże Ci oszacować RRSO – wskaźnik określający rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Wartość ta uwzględnia nie tylko odsetki, ale także prowizje banku, dodatkowe polisy, opłaty przygotowawcze i opłaty związane z zabezpieczeniem kredytu. Z tego powodu RRSO jest najbardziej miarodajnym parametrem, pozwalającym porównać różne propozycje.

Formalności

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe koszty związane z kredytem hipotecznym. Zaliczają się do nich:

  • opłaty sądowe związane z ustanowieniem hipoteki,
  • koszty notarialne,
  • opłaty za dodatkowe produkty bankowe, na przykład kartę kredytową czy prowadzenie rachunku,
  • opłata związana z wyceną.

Upewnij się, czy wcześniejsza spłata kredytu w całości lub części będzie pociągała za sobą prowizje. Przed złożeniem wniosku sprawdź, czy masz wszystkie dokumenty wymagane przez bank – jeśli przygotujesz je wcześniej, zaoszczędzić sporo czasu. W wielu przypadkach znaczenie ma szybkość decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here