Komputer to podstawowe narzędzie pracy, przy którym spędzasz osiem, czasami dziesięć godzin dziennie. Co więcej, często po powrocie do domu zamieniasz komputer biurowy na osobisty, w celu urozmaicenia wolnego czasu. Choć zapewne nie zdajesz sobie z tego sprawy, w ten sposób „katujesz” swój organizm, a zwłaszcza kręgosłup i oczy. Jeśli przyjmujesz nieprawidłową postawę i nieustannie wpatrujesz się w ekran monitora, sprawdź, jakie problemy zdrowotne mogą wynikać z długotrwałej pracy przy komputerze.
Bolesne efekty stanowiska komputerowego
Czy wiesz, że skutki pracy przy komputerze mogą być nieodwracalne? Twoje ciało może właśnie doznawać mikrourazów – teraz niedostrzegalnych, które po czasie dadzą o sobie znać dolegliwościami bólowymi, dysfunkcjami i ograniczeniem sprawności. Głównymi następstwami codziennej i długotrwałej pracy przy komputerze są:
- bóle szyi, barków i pleców,
- bóle nadgarstków i rąk,
- zespół cieśni nadgarstka,
- skrzywienie boczne kręgosłupa,
- bóle i zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku szyjnym,
- bóle i zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym,
- nadmierne zaokrąglenie pleców (garb),
- zespół suchego oka,
- zmęczone, przekrwione oczy,
- pogorszenie wzroku – krótkowzroczność, rozmywanie obrazu,
- łzawienie i bóle oczu.
Oprócz schorzeń ortopedycznych i okulistycznych, do problemów zdrowotnych wynikających z długotrwałej pracy na komputerze można zaliczyć: bóle głowy, problemy z krążeniem, osłabienie, obrzęki nóg, żylaki, hemoroidy, a nawet alergie skórne i otyłość.
Jakie są przyczyny dolegliwości związanych z pracą na komputerze?
Do schorzeń ze strony układu ruchu dochodzi wskutek przyjmowania nieprawidłowej pozycji podczas pracy. Źle dobrane elementy stanowiska (krzesło, biurko), niedopasowane do użytkownika, nie stanowią odpowiedniej podpory dla kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i piersiowym. Z kolei monitor ustawiony w nieprawidłowej odległości lub powyżej linii wzroku, powoduje nadmierne obciążenie kręgosłupa szyjnego. Nawet klawiatura może zaszkodzić Twojemu zdrowiu – źle ustawiona będzie powodować bóle nadgarstka.
Ty sam również możesz przyczyniać się do problemów zdrowotnych wynikających z długotrwałej pracy przy komputerze. Za każdym razem gdy przyjmujesz niedbałą postawę, garbisz się zamiast siedzieć prosto, siedzisz ze skręconym tułowiem i zakładasz nogę na nogę – wówczas aktywnie „pracujesz” nad rozmaitymi schorzeniami. Twoim wrogiem jest także źle dobrane oświetlenie. Jeśli światło Cię oślepia albo pracujesz przy słabej żarówce, Twoje oczy męczą się ponad miarę i możesz uskarżać się na problemy ze wzrokiem. Długotrwała praca przy komputerze sprzyja również pielęgnowaniu złych nawyków – siedząc stale w jednej pozycji, nie dajesz odpocząć kręgosłupowi i skazujesz swoje mięśnie na bierność.
Jak zachować zdrowie pracując przy komputerze?
Aby uniknąć schorzeń wynikających z długotrwałej pracy przy komputerze, warto wprowadzić kilka ergonomicznych zasad. Przede wszystkim przyjmuj pozycję wyprostowaną, lekko odchyloną w tył – nie garb się i nie skręcaj tułowia. Twoje plecy muszą być podparte w części lędźwiowej, a przedramiona oparte na podłokietnikach. Obie stopy połóż na podłodze, nie zakładaj nogi na nogę i nie dopuszczaj do ucisku pod kolanami, aby nie utrudniać krążenia. Klawiatura powinna znajdować się na wysokości łokci, a monitor ustaw na wysokości oczu lub nieco niżej w taki sposób, abyś nie zadzierał szyi do góry. Komputer powinien być umieszczony bokiem do okna – takie ustawienie zapewnia dobre oświetlenie stanowiska, bez obciążania wzroku. W trakcie pracy co godzinę rób 5-minutowe przerwy – przejdź się po biurze, wykonaj kilka prostych ćwiczeń i wyjrzyj za okno. Zmień również sposób spędzania wolnego czasu – zamiast siedzieć przed komputerem lub telewizorem, wyjdź na spacer lub zacznij uprawiać jakikolwiek sport.