Skutki działania wirusa mogą być opłakane dla smartfona, jednak najgroźniejsze jest złośliwe oprogramowanie uderzające bezpośrednio we właściciela telefonu. O ile wyświetlanie irytujących reklam i SPAMu nie musi implikować poważniejszych konsekwencji, o tyle wykradanie plików i informacji może doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Wyobraź sobie, że wirus przechwyci informacje na temat Twojej firmy lub intymne zdjęcia – chyba nie chcesz paść ofiarą szantażu? Ponadto wirus może wykraść dane do logowania na konto bankowe, a także przechwycić sms-y z kodami autoryzującymi płatności online. Kolejnym sposobem na wyłudzanie pieniędzy od użytkownika telefonu jest uruchomienie subskrypcji płatnych usług, które boleśnie odbiją się na wysokości abonamentu. Biorąc pod uwagę możliwe konsekwencje, z pewnością musisz się dowiedzieć, jak chronić telefon przed wirusami.
Zainstaluj program antywirusowy
Aby zabezpieczyć się przez szkodliwym oprogramowaniem, koniecznie wyposaż system operacyjny urządzenia w solidny program antywirusowy. Oto kilka propozycji, z których z pewnością będziesz zadowolony: Bitdefender Mobile Security, Avast Mobile Security, Kaspersky Internet Security lub G Data Internet Security. Oczywiście możesz zdecydować się na inny program (darmowy lub płatny), ale przed jego wybraniem, koniecznie sprawdź aktualne rankingi antywirusów w internetowych serwisach zajmujących się testowaniem takiego oprogramowania. Ten sposób ochrony telefonu przed wirusami jest konieczny zwłaszcza wówczas, gdy pobierasz pliki z przypadkowych źródeł i instalujesz nieautoryzowane aplikacje. Jeśli „grzecznie” używasz telefonu i pobierasz aplikacje jedynie ze Sklepu Play albo App Store, ryzyko jest niewielkie. Warto też pamiętać, że na słabszych telefonach antywirus może niestety nieco spowolnić działanie systemu.
Unikaj aplikacji wymagających uprawnień administratora
Jak ochronić smartfon przed wirusami? Najlepiej nie korzystaj z oprogramowania wymagającego dostępu do root-a, czyli konta sprawującego pełną kontrolę nad systemem. Jeśli koniecznie potrzebujesz wybranej aplikacji, możesz zainstalować wersję podstawową bez uprawień administratora lub jej bezpieczniejszy zamiennik. Dwa razy zastanów się, czy faktycznie zaawansowane opcje są Ci niezbędne czy możesz się bez nich obejść. Zwróć też uwagę, jakiego rodzaju uprawnień żąda aplikacja. Twoją czujność powinno wzbudzić żądanie dostępu do nieadekwatnych funkcji, np. jeśli aplikacja GPS potrzebuje uprawnień do książki telefonicznej, a gra do aparatu lub lokalizacji (zakładając, że w oczywisty sposób nie wykorzystuje tych elementów).
Nie pobieraj plików z niewiarygodnego źródła
Aby uchronić swój telefon przed wirusami musisz zachować maksimum ostrożności przy pobieraniu plików ze stron internetowych i załączników z poczty e-mail. W zasadzie nawet oficjalne sklepy (App Store, Google Play, Windows Phone) nie gwarantują 100-procentowego bezpieczeństwa, jednak są o wiele pewniejsze niż przypadkowe miejsca w sieci. Sklepy z aplikacjami zapewniają narzędzia chroniące przez nieautoryzowanymi zakupami, ponadto umieszczone w nich oprogramowane jest poddawane procesowi weryfikacji. Niemniej, zanim skorzystasz z jakiejkolwiek aplikacji, sprawdź komentarze innych osób (często użytkownicy ostrzegają przez wirusami, jeżeli faktycznie istnieje zagrożenie) i dokładnie czytaj powiadomienia wysłane podczas instalacji i po jej zakończeniu. Wystrzegaj się także pobierania załączników z podejrzanie wyglądających e-maili, które nie pochodzą od znanego Ci adresata – to właśnie dzięki nim hakerzy najczęściej uzyskują dostęp do Twojego urządzenia.
Jak chronić telefon przed wirusami? Oprócz wyżej wymienionych wskazówek bardzo ważne jest unikanie połączeń z publiczną siecią Wi-Fi. Jeśli jesteś poza domem, znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pakietu internetowego wykupionego w swojej sieci.