Budownictwo modułowe to technologia, która budzi coraz większe zainteresowanie. Nic dziwnego – ma niepodważalne zalety. Warto jednak pamiętać, że posiada również wady. Jakie?
Domy modułowe nie są jednolitą technologią – pod tym określeniem kryje się kilka rozwiązań, znacznie różniących się między sobą. Łączy je natomiast to, że pozwalają na wzniesienie domu w czasie dużo krótszym, niż ma to miejsce w przypadku obiektów budowanych tradycyjnymi metodami. Na rynku dominują dwa rodzaje domów modułowych – szkieletowe oraz keramzytobetonowe.
Domy modułowe – rodzaje
Te pierwsze oparte są na szkielecie wykonanym a ocynkowanej stali lub odpowiednio przygotowanego drewna, na którym mocuje się elementy dachu, elewacji oraz izolacji. Druga technologia zakłada posadowienie na stopach fundamentowych modułów wykonanych z materiału o właściwościach między keramzytem, a betonem. Bez względu na to, którą technologie wybierzemy, dom modułowy będzie wyróżniał się podobnymi zaletami i wadami.
Szybkość montażu
To największa z zalet, które oferuje nam budownictwo modułowe. Najwięcej czasu zajmuje wyprodukowanie zamówionych prefabrykatów – na ich otrzymanie inwestor musi zaczekać kilka miesięcy, podczas których bez problemu przygotuje teren pod budowę domu. Sam montaż modułów jest zaś nieskomplikowany i krótkotrwały. Jeśli korzystamy z usług dobrego wykonawcy, po otrzymaniu modułów, dom będzie gotowy nawet w kilka dni.
Niezależność od pogody
Domy modułowe to też świetne rozwiązanie dla inwestorów chcących uniezależnić się od warunków atmosferycznych i terenowych. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod, obiekty modułowe mogą być wznoszone podczas upałów, mrozów lub deszczów. Przy realizacji tego typu inwestycji przeszkodą nie będzie też trudny teren. Masa domów modułowych jest bowiem znacznie mniejsza niż tych wznoszonych z wykorzystaniem tradycyjnych technologii – nie wymagają one więc tak głębokich fundamentów.
Dostosowane do potrzeb
Domy modułowe pod względem funkcjonalności mogą być w stu procentach dostosowane do potrzeb inwestora. Firmy dostarczające moduły, oferują między innymi, modele umożliwiające szybkie wybudowanie, przyjazne dla środowiska oraz domy energooszczędne. Co ważne, tego typu budynki w późniejszych latach mogą być łatwo modernizowane i przystosowywane do zmieniających się trendów czy technologii.
Dodatkowe koszty
Decydując się na dom modułowy koniecznie powinniśmy jednak pamiętać o wadach tego rozwiązania. Najważniejsze są wśród nich na pewno koszty, z którymi wiąże się budowa domu modułowego. Te nie kończą się bowiem na zakupie prefabrykatów, obejmując między innymi wynajem dźwigu. Poza tym, w przeciwieństwie do tradycyjnego budownictwa, wszystkie wydatki inwestor musi ponieść jednorazowo, bez możliwości stopniowego pokrywania kolejnych kosztów.
Mała różnorodność
Dla inwestorów ceniących sobie indywidualny wygląd domu, dużą wadą budynków modułowych okaże się też ich niewielka różnorodność. Technologia produkcji prefabrykatów oraz ich późniejszego montażu wymusza bowiem dość jednolity wygląd obiektów wznoszonych tą metodą. Z drugiej strony można jednak potraktować to jako zaletę. Docenią ją zwłaszcza miłośnicy minimalistycznej architektury i uniwersalnych projektów, które dobrze wpasowują się zarówno w miejskie otoczenie, jak bardziej naturalny krajobraz. Po za tym, elewację domu można wykonać indywidualnie, a to może doiametralnie odmienić jego wygląd.